Články Společnost Richarda Wagnera Praha, řádný člen Richard Wagner Verband International

Zemřela Christa Ludwig, světově proslulá mezzosopranistka

Dlouhý a bohatě naplněný život a zářnou, téměř padesátiletou kariéru prožila světově proslulá německá mezzosopranistka Christa Ludwig (16. března 1928 - 24. dubna 2021), která zemřela ve věku 93 let. Patřila k největším pěvkyním dvacátého století, zpívala na předních světových koncertních scénách i v nejprestižnějších operních domech, měla rozsáhlý repertoár operní, koncertní i písňový. Zanechala nám neuvěřitelné množství skvělých nahrávek, na nichž spolupracovala s nejlepšími dirigenty a zpěváky.

 

Charles Baudelaire a hudba

Před 200 lety se narodil jeden z největších francouzských i světových básníků Charles Baudelaire (9. dubna 1821 - 31. srpna 1867). Byl nejen básníkem, ale také esejistou, výtvarným a literárním kritikem a překladatelem (mimo jiné Edgara Allana Poea, kterého obdivoval), prvním z řady tzv. prokletých básníků, jehož dílo mělo zásadní vliv na rozvoj moderní poezie a inspirovalo mnoho dalších básníků (například Stéphana Mallarmé či Paula Verlaina).

 

Hans von Bülow, dirigent, klavírista a skladatel, se narodil před 190 lety

Německý dirigent, klavírista a skladatel Hans von Bülow (8. ledna 1830 - 12. února 1894) je dodnes ve světě hudby pojmem. Dirigoval premiéry Wagnerových oper Tristan a Isolda a Mistři pěvci norimberští. Jako klavírista poprvé uvedl mimo jiné Lisztovu Sonátu h moll a Čajkovského slavný Klavírní koncert č. 1 b moll. Byl prvním klavíristou v historii, který v jedné koncertní sérii uvedl všech dvaatřicet klavírních sonát Ludwiga van Beethovena. Byl historicky druhým šéfdirigentem Berlínských filharmoniků, a to v letech 1887-1892.

 

Proslulá americká sopranistka Jessye Norman zemřela ve věku 74 let

Málokterá pěvkyně druhé poloviny 20. století si ve světě opery vydobyla takové postavení, slávu a obdiv jako afroamerická sopranistka Jessye Norman. Zemřela v pondělí 30. září 2019 ve věku 74 let v newyorské nemocnici Mount Sinai - St. Luke's Hospital na Manhattanu; příčinou jejího úmrtí byl septický šok a následné selhání orgánů po komplikacích spojených se zraněním páteře, které utrpěla v roce 2015.

 

Před sto lety se narodil operní režisér Wolfgang Wagner

Více než půlstoletí určoval tvář Bayreuthských slavností (Bayreuther Festspiele) - nejprve se svým bratrem Wielandem a pak sám - vnuk slavného skladatele Wolfgang Wagner (30. srpna 1919 - 21. března 2010), který se narodil před sto lety. Festival operních děl Richarda Wagnera v bavorském Bayreuthu vedl jako ředitel (Festspielleiter) od jeho poválečného obnovení v roce 1951 společně s bratrem až do jeho předčasné smrti v roce 1966 a pak sám až do odchodu na odpočinek v roce 2008.

 

Siegfried Wagner - skladatel navždy ve stínu

Být dítětem slavného otce či slavné matky je vždycky obtížné, zvlášť když dotyčný/á kráčí v rodičovských šlépějích a věnuje se stejnému či podobnému oboru. Ovšem být synem Richarda Wagnera a Cosimy Wagnerové a vnukem Franze Liszta a věnovat se stejně jako otec a dědeček hudbě a komponování, to si jen stěží dovedeme představit. Právě to však potkalo Siegfrieda Wagnera (6. června 1869 - 4. srpna 1930), od jehož narození letos uplynulo 150 let a jehož výročí úmrtí si připomínáme v těchto dnech.

 

Wagnerův Bayreuth jako německý nacionálněsocialistický projekt?

Rekapitulace debaty – úvod k jednomu nejen hudebně-dramatickému problému Bakalářská práce s názvem Wagnerův Bayreuth jako německý nacionálněsocialistický projekt? zkoumá příčiny a historický kontext vazeb mezi bayreuthským festivalem a Hitlerovým nacionálněsocialistickým režimem. Práce mapuje problematické prvky v myšlenkovém a uměleckém odkazu Richarda Wagnera a věnuje se jejich vývoji v době po Wagnerově smrti až do roku 1945. Práce je od počátku plánována na více etap.

 

Fenomén „wagnerovské interpretace“

(komparace italské a německé interpretace, problém interpretace wagnerovských rolí, komparace nastudování opery Die Walküre)

 

Wagnerův Bayreuth po 2. světové válce

překonání nebo pokračování nacionálněsocialistického projektu? (Rekapitulace debaty 1945 – 1980)

 

Valkýra na Národním divadle

    Kompletní článek v souboru pdf - ke stažení Zdeněk Nejedlý